Відділ освіти Балаклійської районної державної адміністрації
Інформація про район на 2018/2019 н.р.

ІНФОРМАЦІЯ

ПРО ОСВІТУ БАЛАКЛІЙСЬКОГО РАЙОНУ

 

 Начальник відділу освіти – Швід Світлана Анатоліївна, на посаді працює з 2014 року.

 

І. Мережа закладів освіти

 

Дошкільна освіта

У районі функціонує 15 закладів дошкільної освіти та 11 дошкільних підрозділів у складі закладів загальної середньої освіти, в яких здобувають дошкільну освіту 2125 дітей віком від 1 до 6 (7) років.

Різними формами дошкільної освіти охоплено 2138 дітей віком від 3 до 6 (7) років, із них місто 1620 дітей, село – 517 дітей, що складає 94 %.

Соціально-педагогічним патронатом охоплено 300 дітей віком від 3 до 6 (7) років, із них місто – 220 дітей, село – 80 дітей.

Окрім цього, в населених пунктах, де відсутні заклади дошкільної освіти, створені групи по підготовці до навчання в школі дітей старшого дошкільного віку. Такою формою отримання дошкільної освіти охоплено 29 дітей.

Різними формами дошкільної освіти охоплено 641 дитина старшого дошкільного віку, що складає 100 %.

 

Загальна середня освіта

У районі діє 33 заклади загальної середньої освіти:

-          8 навчально-виховних комплексів;

-      4 ліцеї, у тому числі опорний заклад Комунальний заклад «Савинський ліцей Балаклійської районної ради Харківської області», у якому діє 2 філії: Савинська та Довгалівська;

-          1 гімназія;

-          17 загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів;

-          3 загальноосвітні навчальні заклади І-ІІ ступенів.

У закладах загальної середньої освіти станом на 1 вересня 2018 року функціонують 402 класи з кількістю 6829 учнів. Середня наповнюваність класів – 17 осіб

 

 Позашкільна освіта

Позашкільних навчальних закладів – 3:

-          Балаклійський Центр дитячої та юнацької творчості;

-          Балаклійська станція юних;

-          Балаклійський міжшкільний навчально-виробничий комбінат.

Гуртками та секціями позашкільних навчальних закладів охоплено 4440 учнів: 137 груп, 3226 учнів..

 

 ІІ. Кадрове забезпечення

 

У районі функціонує 51 навчальний заклад, у яких працює 1008 педагогічних працівників, саме :

Заклади дошкільної освіти

232 педагогічний працівник, з них :       

                 мають повну вищу освіту

- 40,5%

  мають базову вищу освіту

- 59,5%

Мають кваліфікаційні категорію :

спеціаліст вищої категорії

- 21,3%

спеціаліст І категорії

- 30,9 %

спеціаліст ІІ категорії

- 20,2%

спеціаліст

- 27,6 %

Мають педагогічні звання:


«Вихователь-методист» – 21

«Старший вихователь» – 1           

 

Заклади загальної середньої освіти

749 педагогічних працівників, з них

мають повну вищу освіту

- 86,5%

мають базову вищу освіту

- 13,5%

Мають кваліфікаційні категорію

спеціаліст вищої категорії

- 57,6%

спеціаліст І категорії

- 21,1%

спеціаліст ІІ категорії

- 13,0%

спеціаліст

- 8,3%

Мають педагогічне звання


«Вчитель-методист – 81

«Старший учитель» – 134

 

Заклади позашкільної освіти

27 педагогічних працівника, з них :

мають повну вищу освіту

- 66,7%

мають базову вищу освіту

- 33,3 %

Кількість педагогічних працівників, які нагороджені :

Подяка Міністерства освіти і науки   України

- 3 чол.

Почесна грамота Міністерства освіти і науки України

- 13 чол.

Нагрудний знак Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти»

 - 10 чол.

Нагрудний знак «Софія Русова»  

- 1 чол

 

ІІІ. Досягнення

У 2017/2018 навчальному році учні закладів загальної середньої освіти здобули 26 перемог у ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів (української мови та літератури, англійської мови, історії України, біології, географії, правознавства, трудового навчання, економіки, російської мови).

Одним із інструментів стимулювання творчого самовдосконалення учнівської молоді є підготовка та участь у мовно-літературних конкурсах. 1 учень району посів ІІ місце в обласному етапі VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, 4 учні – ІІІ місця в обласному етапі Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Учень Балаклійського ліцею Супрун Геннадій здобув перемогу (І місце) на обласному фестивалі ораторського мистецтва.

В обласному етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України учні закладів освіти району вибороли 17 призових місць. Якість виступу команди школярів району складає 51,52%, що свідчить про достатній рівень підготовки та високий потенціал учасників.

У 2017/2018 навчальному році за результатами державної підсумкової атестації навчальних досягнень учнів у формі зовнішнього незалежного оцінювання 19 випускників закладів загальної середньої освіти нагороджені золотими та срібними медалями.

Щорічно відповідно до Районної програми «Обдаровані діти» здійснюється преміювання обдарованої молоді Балаклійщини. 21 червня 2018 року відбулась урочиста зустріч обдарованих учнів закладів освіти з керівництвом району, під час якої були вручені золоті та срібні медалі, цінні подарунки найкращим випускникам району, грошові премії – учням-переможцям обласних олімпіад, конкурсу МАН, мовно-літературних конкурсів. 

 

ІV. Освітні проекти 

 

Заклади освіти Балаклійщини беруть участь у 9 освітніх проектах, а саме :

 Україно-американський проект міжнародної допомоги «Медіаграмотність і контент-аналіз»;

  Проект «Садочок − простір дружній до дитини»;

  Проект «Освіта для сталого розвитку в дії»;

  Проект «Сприяння освіті. Програми «Навчання через дію», «Безмежний світ гри з LEGO»;

  Проект «Європейська мережа шкіл сприяння здоров’ю» (Національна мережа шкіл сприяння здоров’ю в Україні);

  «Посилення соціальної згуртованості та інтеграції внутрішньо переміщених осіб на сході України» у рамках програми «Спорт заради розвитку»;

  Проект Європейського Союзу «Вчимося жити разом» (компонент «Навчання на основі життєвих навичок»);

  Проект «Культура добросусідства»;

  Проект «Комплексна психосоціальна допомога дітям, підліткам та родинам, що постраждали внаслідок військового конфлікту в Україні».

У рамках реалізації Україно-американський проекту міжнародної допомоги «Медіаграмотність і контент-аналіз» Балаклійська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 була нагороджена дипломом І ступеня та визнана найкращою серед медіаосвітніх шкіл області.

Свій досвід роботи й досягнення у Міжнародній виставці-форумі «Інноватика в сучасній освіті» (м. Київ) Балаклійська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 була нагороджена дипломом І ступеня та золотою медаллю.

Балаклійський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №7 взяв участь у Міжнародному проекті «Сприяння освіті. Програма «Навчання через дію», «Безмежний світ гри з LEGO» та нагороджений дипломом на Всеукраїнському дитячому архітектурному конкурсі «Столиці світу» у м. Києві.

Команда учнів Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Балаклійської районної ради Харківської області посіли ІІ місце у ІІ (регіональному) етапі Всеукраїнського фестивалі-конкурсі «Молодь обирає здоров’я».

 

 V. Комп’ютеризація та інформатизація закладів освіти 

 

 У загальноосвітніх навчальних закладах району використовується 785 комп’ютерів (ноутбуків), з них:

в управлінській діяльності – 191;

в навчально-виховному процесі – 594.

Навчально-комп’ютерних комплексів у районі налічується – 50.

У районі показник кількості учнів на 1 комп’ютер складає 7,8 осіб з урахуванням комп’ютерів в управлінській діяльності шкіл. 31 школи (94 %) мають мультимедійне обладнання, а саме: 18 – інтерактивні дошки, 120 – мультимедійних проектори та 105 – ноутбуків, що забезпечує функціонування зазначеного обладнання.

На цей час у Балаклійському районі до мережі інтернет підключено 33 загальноосвітніх навчальних закладів, що складає 100 %. З них 20 ЗНЗ працюють за технологією ADSL, DSL та 13 ЗНЗ – за технологією 3G.

 

 VІ. Нова Українська школа 

 

 За новим Державним стандартом у 2018/2019 навчальному році у 46 перших класах навчається 737 учнів. У межах реалізації концепції «Нова українська школа» щодо організації освітнього простору для закладів загальної середнього освіти на оновлення навчального обладнання з різних джерел фінансування було вділено 5933547,00 грн.

Проведені ремонтні роботи навчальних кабінетів початкової школи. Всі перші класи обладнані засобами навчання навчального і загального призначення: комп’ютерне обладнання, меблі, друковані засоби навчання.

 

VІІ. Робота з дітьми з особливими освітніми потребами

Одним із пріоритетних напрямів у Балаклійському районі в галузі освіта є сприяння реалізації прав дітей з особливими освітніми потребами на здобуття якісної освіти. З 2013 року діє районна Програма «Діти з особливими освітніми потребами», яка дає можливість створювати новий освітній простір для дітей даної категорії.

Важливим кроком на шляху забезпечення дітей з особливими освітніми потребами рівними можливостями на здобуття якісної освіти в районі розпочав свою роботу з 02 січня 2018 року на базі Балаклійської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 ім. О.А. Тризни.

У п’яти кабінетах Балаклійського ІРЦ проведено капітальний ремонт. Центр обладнано сучасними меблями, комп’ютерною технікою, мультимедійним обладнанням, навчальним посібниками, дидактичним, розвивальним та інноваційними матеріалами.

Діяльність Балаклійського ІРЦ спрямована на проведення комплексної оцінки розвитку дітей з метою визначення особливих освітніх потреб дитини та розроблення рекомендацій щодо програм навчання; надання психолого-педагогічної допомоги, корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами. Фахівці центру консультують батьків, тісно взаємодіють і надають методичну допомогу педагогічним працівникам закладів освіти з питань організації інклюзивного навчання.

15-17 березня 2018 року в м. Києві, відбулася ІХ міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти – 2018» та VІІ міжнародна виставка освіти за кордоном «World Edu – 2018» за підтримки та участі Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України.

Балаклійщину представляв Балаклійський інклюзивно-ресурсний центр з досвідом роботи на тему: «Організація навчання дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладу освіти: особистісно-орієнтований та комплексні підходи» та отримав золоту медаль та диплом у номінації «Інноваційні підходи до розбудови інклюзивної освіти як умова розвитку соціальної компетентності дітей і молоді з особливими потребами» та диплом за презентацію досягнень і інноваційних пошуків у реформуванні національної сфери освіти та науки.

У районі Балаклійський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 7 комбінованого типу, де функціонує 2 групи для дітей з затримкою психічного розвитку, в яких виховуються 21 дитина та Балаклійський дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) № 8 компенсуючого типу, де функціонує 4 групи для дітей з порушеннями мовлення, в яких виховуються 41 дитина.

На базі закладів освіти району організована робота 3 логопедичних пунктів, де отримують корекційну логопедичну допомогу 187 дітей.

У 2018/2019 навчальному році в Балаклійському районі­ – в 11 закладах освіти, функціонують 12 інклюзивних класів та один спеціальний клас, в них навчається – 22 дитини з особливими освітніми потребами.

Враховуючи це, а також тенденцію збільшення кількості дітей з особливими освітніми потребами, які йдуть навчатися в заклади освіти, відкрито 2 ресурсні кімнати та 2 медіатеки, де створені всі умови для проведення психолого-педагогічної та корекційно-розвиткової допомоги дітям даної категорії.

 

VІІІ. Матеріально-технічне забезпечення 

 

На проведення капітальних ремонтів та реконструкцій в закладах освіти району з обласного, районного та місцевих бюджетів виділено кошти у сумі 26 798,230 тис. грн., з них на:

-  капітальні ремонти покрівель Балаклійської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 ім. О.А. Тризни, П’ятигірської ЗОШ І-ІІІ ступенів та Веселівської ЗОШ І-ІІІ ступенів на загальну суму 3992,267 тис.грн;

-  капітальний ремонт по заміні дерев’яних вікон на енергозберігаючі металопластикові та дверей у Савинському ліцеї на суму 1474,00 тис.грн, Донецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 на суму 943,351 тис.грн Донецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 на суму 1212,360 тис.грн, Залиманському ліцеї на суму 355,091 тис.грн, Вербівській ЗОШ І-ІІІ ступенів на суму 551,500 тис.грн, Гусарівському навчально-виховному комплексі на суму 224,973 тис.грн, Балаклійському центрі дитячої та юнацької творчості на суму 515,730 тис.грн, П’ятигірському дошкільному навчальному закладі на суму 641,603 тис.грн;

-  проведено реконструкцію спортивних майданчиків Балаклійської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 ім. О.А. Тризни на суму 3352,972 тис.грн та Балаклійського навчально-виховного комплексу на суму 1177,0 тис.грн;

-  проведено капітальний ремонт внутрішніх туалетів Залиманського ліцею на суму 957,424 тис.грн та Савинського ліцею на суму 993,185 тис.грн;

-  проведено реконструкцію частини приміщень Залиманської ЗОШ І-ІІІ ступенів для розміщення дошкільного підрозділу на загальну суму 1450,651 тис.грн;

-  проведено капітальний ремонт музичної зали Донецького ДНЗ (ясла-садок) №1 на загальну суму 524,267 тис.грн та капітальний ремонт музичної зали, спортивної зали, пральні Донецького ДНЗ (ясла-садок) №2 на загальну суму 1141,826 тис.грн;

-  проводяться роботи з будівництва блочно – модульної котельні Донецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 на загальну суму 5554,855 тис.грн;

-  за кошти обласного бюджету та місцевого бюджету проводяться роботи з реконструкції будівлі Балаклійського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №1 з улаштуванням індивідуального теплового пункту на загальну суму 1728,407 тис.грн;

-  придбано саджанці багаторічних насаджень – 18,04 тис.грн;

-  придбання фарби для поточного ремонту приміщень навчальних закладів – 649,030 тис.грн;

-  придбання лаку, цементу для поточного ремонту приміщень навчальних закладів – 87,630 тис.грн;

-  придбання матеріалів ( шпалери, клей) для поточного ремонту приміщень навчальних закладів – 248,950 тис.грн;

-  придбання господарчих матеріалів та миючих засобів – 177,650 тис.грн;

-  придбання різних електротоварів для навчальних закладів ( світильникі, кабеля, лампи, розетки тощо) – 116,795 тис.грн;

-  придбання спортивного інвентарю – 109,954 тис.грн;

-  придбання іграшок для дошкільного підрозділу – 20,0 тис.грн;

-  придбання м’якого інвентарю для дошкільних підрозділів навчально-виховних комплексів – 33,960 тис.грн.

У межах технічних заходів обласного конкурсу міні-проектів «Разом у майбутнє» за рахунок коштів обласного, районного та інших джерел виконуються роботи по встановленню паркану в Морозівській гімназії на суму 199,954 тис.грн. Придбано та встановлено ігровий майданчик для Протопопівського навчально-виховного комплексу на суму 78,925 тис.грн.

 

 IX. Підвіз учнів і вчителів 

У межах районної Програми «Шкільний автобус» на 2018-2022 роки підвіз учнів та вчителів до місць навчання, роботи та в зворотному напрямку в районі здійснюють 12 шкільних автобусів.

У 2018-2019 навчальному році безкоштовно здійснюється підвіз для 220 учнів та 121 вчителів із 28 населених пунктів району до 19 закладів освіти.

 

 Х. Харчування 

У межах районної Програми організації харчування в закладах освіти Балаклійського району на 2018-2019 роки організовано безкоштовне харчування учнів та вихованців району, а саме: 2914 учнів – 1-4 класів, 313 учнів пільгових категорій (малозабезпечені – 153, діти з інвалідністю – 95, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 65)

Середня вартість харчування в закладах загальної середньої освіти становить в день на 1 учня 15 грн. У закладах дошкільної освіти вартість харчування – 30 грн день.

 

 ХI. Фінансування освіти 

Обсяг бюджетних призначень у галузі «Освіта» (крім закладів дошкільної освіти) у 2018 році складає 215344393 грн.

Фонд оплати праці працівникам галузі на 2018 рік становить 160421,4 тис.грн:

-    освітня субвенція

113024,9 тис.грн;

-    дотація з державного бюджету

16141,5 тис.грн;

-    місцеві бюджети

31254,6 тис.грн.

 

 

 

 
Головна Інформація про район